Alkohol jest dla wielu osób nagrodą za ciężki dzień lub sposobem na odreagowanie codziennego stresu. Przekroczenie linii dzielącej picie okazjonalne od nałogu, często jest niezauważalne… Jednak zarówno objawy jak i skutki ciągu alkoholowego są bardzo łatwe do wychwycenia i możemy w porę pomóc najbliższej osobie.
Picie ciągami charakteryzuje głównie osoby uzależnione od alkoholu. Często jest dla wielu z nich odreagowaniem okresów całkowitego powstrzymywania się od napojów procentowych.
Ciąg alkoholowy jest jednym z objawów choroby alkoholowej. Jeżeli ciągi występują u osoby dotychczas nieuzależnionej, stanowi to dla niej duże zagrożenie nałogiem, ale nie tylko. Osoby sączące codziennie wieczorem piwo do telewizora lub ze znajomymi w knajpie, mogą być w ciągu nawet kilkanaście lat. Picie okazjonalne od tego, w którym przechodzi się w tzw. fazę ostrzegawczą choroby alkoholowej, często jest bardzo trudne do wychwycenia.
Nie ilość a stosunek się liczy.
Często wydaje nam się, że miarą tego, czy ktoś jest alkoholikiem, jest ilość wypijanego alkoholu. Zadajemy sobie wówczas pytanie "Czy taka ilość alkoholu na dobę to już alkoholizm?" To jednak dość stereotypowe podejście.
To stosunek osoby pijącej do alkoholu a nie jego ilość determinuje, czy ma z nim problem czy nie.
Jeśli osoba traktuje trunki procentowe jako rarytas, który “po prostu” lubi, a jednocześnie jeśli w domu zabraknie alkoholu, to z taką osobą coś się dzieje, zaczyna być niespokojna i w myślach szuka najbliższego sklepu aby pójść po alkohol - powinna zapalić się wówczas czerwona lampka. Mamy tu już do czynienia z jedną z faz uzależnienia.
Czekać czy interweniować?
Najbardziej komfortowym i zdrowym rozwiązaniem jest, kiedy osoba pijąca sama się opamięta i podejmie decyzję o leczeniu. Niestety do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko. W szczególności w pierwszych dniach czy miesiącach notorycznego picia osoba nie widzi w tym żadnego problemu. Jedynie od niej zależy do czego doprowadzą skutki ciągu alkoholowego.
Z tego względu osoby z bliskiego otoczenia muszą reagować jako pierwsze. W takim przypadku leczenie alkoholika jest niezbędne, ponieważ ciąg alkoholowy jest najprostszą drogą do rozwoju choroby, z której on sam jeszcze nie zdaje sobie sprawy.
Najbliżsi powinni pomagać i wspierać uzależnionego, jednak jeśli on sam się nie zaangażuje, nie zechce wyjść z nałogu, nie będzie można mu pomóc. Przekonywanie do podjęcia próby rezygnacji z alkoholu jest w tym okresie bardzo ważne, ale decyzja należy wyłącznie do alkoholika. Jeśli rzeczywiście dostrzeże on problem i potrzebę zmiany w swoim życiu, może zacząć od odtrucia alkoholowego, które zostanie bezpiecznie przeprowadzony pod okiem specjalistów, a następnie podjąć terapię odwykową lub skorzystać z powszechnego i skutecznego zabiegu “wszywki alkoholowej” (Esperal).
O czym w szczególności powinni pamiętać współuzależnieni?
Osoby, które żyją pod jednym dachem z alkoholikiem przeżywają niejednokrotnie prawdziwy koszmar. Nie wiedzą, jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją i popełniają błędy w obchodzeniu się z osobą nadużywającą alkohol. Może to znacznie wpłynąć na rozwój choroby alkoholowej. Bardzo ważne jest, aby współuzależnieni wiedzieli, w jaki sposób się zachować i jak postępować.
Jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu?
Nie obwiniać siebie.
Alkoholicy często obwiniają najbliższych o swoją chorobę, dzięki temu czują się usprawiedliwieni i sięgają po kolejną butelkę.
Nie zmieniać swojego trybu życia.
Chory potraktuje to jako zezwolenie na picie, a więc to bardzo ważne, choć jednocześnie trudne.
Kibicować, ale nie wyręczać.
Wsparcie najbliższych jest dla alkoholika bardzo ważne, ale to on sam musi podjąć decyzję o zerwaniu z nałogiem.
Nie wykonywać za alkoholika obowiązków.
Te prace, za które był odpowiedzialny przed chorobą, nadal muszą pozostać w jego obowiązkach.
Jak najskuteczniej pomóc przerwać ciąg?
Nagłe odstawienie alkoholu lub zmniejszenie jego dawek prowadzi do zespołu abstynencyjnego, na który składają się m.in. drżenie i bóle mięśni, nudności, wzmożona potliwość, przyspieszona akcja serca, nadwrażliwość na dźwięki i światło. Jego skutki można obniżać za pomocą specjalnie dobranej terapii farmakologicznej.
Samodzielne odstawienie substancji uzależniającej w większości przypadków jest nieskuteczne. Osoba uzależniona wymaga w swoich działaniach wsparcia wykwalifikowanych specjalistów. Bliscy mogą na przykład pomóc w szukaniu gabinetu medycznego odtruwającego organizm po alkoholu, ale to chory musi zdecydować, że chce się tam wybrać.
Odtrucie alkoholowe lub detoks są bardzo bezpieczną formą metodą, ale przede wszystkim skuteczną, ze względu na drogę podania. Chory otrzymuje dożylnie w postaci kroplówki elektrolity i płyny nawadniające wzbogacone glukozą, witaminami i mikroelementami a także indywidualnie dobrane leki (m.in. przeciwwymiotne i uspokajające). Odtrucie stosowane jest przede wszystkim u osób, u których pojawił się już zespół abstynencyjny. Taka kroplówka pozwala wzmocnić organizm, usunąć z krwiobiegu toksyny, złagodzić skutki odstawienia alkoholu oraz przywrócić organizm do normalnego, zdrowego funkcjonowania.
Co jeśli damy przyzwolenie na nałóg?
Alkohol niszczy niemal wszystkie narządy wewnętrzne i negatywnie wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka. Nadużywanie jego spożycia powoduje cały szereg chorób, w tym nowotwory. Jeśli uzależniony w porę nie rozpocznie leczenia, alkoholizm może spowodować przedwczesny zgon.
Według badań, regularne nadużywanie alkoholu skraca życie o 10-15 lat!
Picie członka rodziny niszczy również życie jego najbliższych. Dzieci wychowane w rodzinie dysfunkcyjnej mają zazwyczaj duży problem aby odnaleźć się w dorosłym życiu. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych objawów takiej choroby i porę umiejętnie zareagować.
Zostaw komentarz