Często podczas zakrapianej imprezy wydaje nam się, że kontrolujemy ilość wypijanego alkoholu, jednak następnego dnia nie jest tak kolorowo jak planowaliśmy. Jedynym pewnym i naturalnym lekarstwem na kaca jest czas, ale możesz też wspomóc swój organizm domowymi sposobami. Sprawdź jakie są najlepsze domowe metody zwalczania kaca.
Kac to nic innego jak nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Niekiedy wystarczy już kilka mocnych drinków sączonych wolno w czasie imprezy. Wypijany alkohol jest trawiony w wątrobie, która przetwarza go w szkodliwy dla naszego organizmu aldehyd octowy oraz kwas octowy. To właśnie głównie aldehyd odpowiada za ból głowy, żołądka, podwyższone tętno, rozdrażnienie czy nudności.
Czy wiesz, że wypicie 100 ml alkoholu powoduje utratę 400 ml wody z Twojego organizmu?
Kac to przede wszystkim odwodnienie organizmu, dlatego tak ważne jest picie wody zarówno przed, w trakcie jak i po spożywaniu alkoholu. Dobre nawodnienie to podstawa. Im więcej wypijesz przed, tym mniej będzie Cię „suszyło” po imprezie.
To, jak szybko wytrzeźwiejemy, zależy od wielu czynników, m.in. wieku, wagi, wzrostu, rodzaju wypitego alkoholu czy choćby stanu zdrowia. Dochodzenie do siebie “dzień po” może zająć nam nawet do 24 godzin, na co nie każdy może sobie pozwolić.
Jak pić bez kaca?
W wielu przypadkach kac jest nieuniknionym następstwem picia alkoholu. Istnieją jednak metody na zminimalizowanie jego nieprzyjemnych skutków. Co zrobić, by uniknąć kaca lub przynajmniej zmniejszyć straty?
5 żelaznych zasad przed piciem alkoholu
1. Zjedz coś
Posiłek przed imprezą ochroni żołądek i spowolni wchłanianie alkoholu. Najlepiej bogaty w tłuszcz, który stworzy na ściankach żołądka i dwunastnicy warstwę ochronną i spowolni przenikanie alkoholu do krwioobiegu (np. pizza, ryby, spaghetti).
2. Nawodnij się
Pij dużo wody lub soków, wybieraj najbardziej naturalne, mało słodzone i z zawartością witaminy C, np. pomarańczowy, grapefruitowy lub porzeczkowy.
3. Dostarcz witamin
Spożycie zwiększonej dawki witamin i przeciwutleniaczy może zniwelować skutki późniejszego spożywania alkoholu. Kilka owoców, soki z dużą zawartością witaminy C lub herbata z cytryną nie zaszkodzą.
4. Wyśpij się
Kiedy jesteś wypoczęty organizm lepiej reaguje na alkohol, pozwalając ci więcej wypić i zmniejszając skalę nieprzyjemnych doznań następnego dnia.
5. Ogranicz palenie
Nikotyna również metabolizowana jest w wątrobie więc potęguje działanie alkoholu; jeśli palisz, spróbuj już od rana sięgać do paczki dwukrotnie rzadziej.
Co na kaca po imprezie?
Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda nam się ta wiedza. Zazwyczaj planujemy kulturalne wypicie kieliszka wina lub domowej nalewki na imprezie czy choćby wizycie u znajomych. Często jednak niewinne spotkanie w gronie przyjaciół przeradza się w mocno zakrapianą imprezę. Rozluźnienie, dobre towarzystwo i beztroskie sączenie drinka za drinkiem kończy się porannym bólem głowy, żołądka i mięśni, mdłościami, suchością w ustach, drżeniem ciała, brakiem apetytu i ogólnym zmęczeniem. Jednym słowem – KAC.
Co zrobić, gdy cały świat wiruje i nie można się na niczym skupić, a za kilka godzin musisz wstać do pracy?
11 skutecznych metod na pozbycie się kaca
Woda - to najprostszy sposób na nawodnienie organizmu, złagodzenie bólu głowy, uzupełnienie minerałów i mikroelementów; najlepsza jest niegazowana woda mineralna.
Izotoniki - płyny bogate w elektrolity pomogą wyrównać poziomu sodu, potasu i magnezu w organizmie; dobrym wyborem są napoje sportowe, woda kokosowa lub bulion.
Soki warzywne - regulują poziom mikroelementów a ich zasadowe pH ukoi zakwaszony żołądek; zawarty w soku pomidorowym potas korzystnie wpływa na układ nerwowy.
Herbaty ziołowe - świeżo zaparzone mięta, rumianek lub tymianek pomogą pozbyć się mdłości; możesz też dodać kawałek startego, świeżego imbiru lub łyżeczkę suszonego do gorącej herbaty lub ciepłej wody.
Miód - jest źródłem glukozy i fruktozy, która przyspiesza metabolizowanie alkoholu, dzięki czemu szybciej odzyskasz siły.
Lekkostrawny posiłek - wątroba obciążona metabolizowaniem alkoholu potrzebuje teraz łatwego do strawienia pokarmu; dobrze ci zrobią tosty, jajecznica lub rosół.
Prysznic - oczyszczona skóra lepiej oddycha a ty ożywisz zarówno ciało jak i umysł. chłodny prysznic pobudzi krążenie, dzięki czemu szybciej płynąca krew pomoże wydalić resztki alkoholu z krwi.
Witamina C - pomaga pozbyć się toksyn z organizmu Dobrym pomysłem są kiszone ogórki, kapusta
Środek przeciwbólowy - aspiryna może złagodzić ból głowy, ale bądź ostrożny: w tym stanie łatwo przedawkować leki; poza tym podrażniasz tym żołądek.
Sen - tak samo jak spacer na świeżym powietrzu, sen jest niezastąpionym lekarstwem; pamiętaj jednak, by pomiędzy drzemkami uzupełniać elektrolity. Na oczy możesz dodatkowo nałożyć wystudzone torebki wcześniej zaparzonej czarnej herbaty.
Zimny kompres - położony na czoło lub całą twarz przyjemnie ukoi ból głowy i zmniejszy często towarzyszący kacowi obrzęk powiek.
Każdy organizm reaguje inaczej na skutki “dnia wczorajszego” dlatego nie ma złotego środka na kaca, który byłby odpowiedni dla wszystkich. Jednym pomogą nieco napoje z elektrolitami, innym leki przeciwbólowe i banany.
Niewątpliwie zawsze należy zachować umiar, aby łatwiej przetrwać następny dzień po udanej imprezie. Wypoczynek i regeneracja są kluczowe w większości przypadków. Trzeba przeczekać, aż organizm całkowicie wydali alkohol i zacznie normalnie funkcjonować.
Sprawdź jak najszybciej wrócić do sił po udanej imprezie!
Zostaw komentarz